ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΕ ΡΟΛΟ ΔΙΠΛΩΜΑΤΗ 2017

ΘΕΜΑ : Ενημέρωση για τη διεξαγωγή της 2ης Πανελλήνιας Μαθητικής Προσομοίωσης «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη»

Στη Θεσσαλονίκη, από 16 ως 18 Δεκεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι εργασίες της 1ης Πανελλήνιας Μαθητικής Προσομοίωσης των Επιτροπών του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου με τίτλο «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη». Οι εργασίες διεξήχθησαν στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων «Απόστολος Παύλος» της Θεσσαλονίκης, ενώ οι τελετές έναρξης και λήξης έλαβαν χώρα στο «Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο».

Το εγχείρημα αυτό που υλοποιήθηκε από την Κοιν.Σ.Επ. «ΡΟΗ», υπό την επιστημονική διεύθυνση της Καθηγήτριας Διεθνούς Δικαίου, κας Δρ. Παρασκευή Νάσκου-Περράκη, ως Προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής, αποτελεί σημείο αναφοράς για τα ελληνικά δεδομένα, καθώς είναι η πρώτη φορά που μια ανάλογη διοργάνωση απευθύνθηκε σε όλα τα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της χώρας με γλώσσα εργασίας την ελληνική. Οι 450 μαθητές από δεκάδες Γυμνάσια και Λύκεια από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο, οι 45 πρόεδροι των επιτροπών και οι 20 δημοσιογράφοι (φοιτητές), καθώς και οι 60 εθελοντές (μαθητές), κατέπληξαν με τις ιδέες τους, τη δημιουργικότητα αλλά και το ήθος τους, μοιράζοντας αχτίδες αισιοδοξίας για το μέλλον της νέας γενιάς αλλά και της πατρίδας μας γενικότερα.

Επισημαίνεται ότι στο συνέδριο φιλοξενήθηκαν μαθητές από το Σχολείο Κωφών Θεσσαλονίκης και το «Φάρο του Κόσμου». Στόχος του συνεδρίου ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την προστασία και προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου, καθώς και η γνωριμία και εξοικείωση τους με ζητήματα εφαρμογής των σχετικών διεθνών Συμβάσεων του ΟΗΕ. Επίσης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν στα ζητήματα εφαρμογής των διεθνών πράξεων από τα κράτη μέρη, να μάθουν να υπερασπίζονται τα δικαιώματα του ανθρώπου, να δέχονται τα επιχειρήματα των άλλων, να σέβονται τις απόψεις των άλλων κρατών και να αναπτύσσουν την κατάλληλη [2] www.roh.gr Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. επιχειρηματολογία προκειμένου να πείσουν για τις θέσεις τους.

Στο πλαίσιο των εργασιών της προσομοίωσης υιοθετήθηκαν ομόφωνα από τους «εμπειρογνώμονες» μαθητές 19 κείμενα (Γνώμες των Επιτροπών και Ψήφισμα του Συμβουλίου), τα οποία είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα www.roh.gr και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, μεταξύ άλλων, εκπρόσωποι της πολιτικής ηγεσίας, της τοπικής αυτοδιοίκησης, του διπλωματικού σώματος, της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Μεταξύ των ομιλητών ήταν οι κ.κ. Δημήτρης Φατούρος από το Γραφείο του ΟΗΕ στις Βρυξέλλες, o οποίος ανέγνωσε και μήνυμα από το Γενικό Γραμματέα Ηνωμένων Εθνών κο Μπαν ΓΚι - Μουν, και Δρ. Δαμιανός Σερεφίδης από το Γραφείο του Ύπατου Αρμοστή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου στη Γενεύη, ο οποίος μετέφερε μήνυμα από την Ανθύπατο Αρμοστή για τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Η 1η Πανελλήνια Μαθητική Προσομοίωση των Επιτροπών του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου τέθηκε υπό την αιγίδα του Περιφερειακού Κέντρου Πληροφόρησης του ΟΗΕ (UNRIC), του Υπ. Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, του Υπ. Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και του Δήμου Θεσσαλονίκης. Αξίζει να επισημάνουμε ότι στο Newsletter «UNIC@Work» (τεύχος Δεκεμβρίου 2016) του Κέντρου Πληροφόρησης του ΟΗΕ, το συνέδριο «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη» αναφέρεται ως μια από τις σημαντικότερες εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα εντός του 2016 σε όλο τον κόσμο.

Σε συνέχεια της μεγάλης επιτυχίας της 1ης Προσομοίωσης, αποφασίστηκε η διεξαγωγή της 2ης Πανελλήνιας Μαθητικής Προσομοίωσης στη Θεσσαλονίκη, κατά το διάστημα 15-17 Δεκεμβρίου 2017, στα Εκπαιδευτήρια «Ε. Μαντουλίδη», η οποία έχει ήδη τεθεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (Υπ. Αριθμ. 125634/Δ2/24-07-2017 Επιστολή).

Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι οι αιτήσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά από 04/09 έως 08/10/2017 στην ιστοσελίδα www.roh.gr.

Με εκτίμηση, Κωτούλα Μαρία Πρόεδρος ΚΟΙΝ.Σ.ΕΠ "ΡΟΗ"