5ο Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής

5ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής

Την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε από το 7ο Γυμνάσιο Καβάλας εκπαιδευτική επίσκεψη στο 5ο Πανελλαδικό Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής, στο σύγχρονο εκθεσιακό κέντρο «Απόστολος Μαρδύρης», στη Νέα Καρβάλη.

Το Φεστιβάλ διοργανώθηκε από το Κέντρο Τεχνολογικής Έρευνας ΑΜΘ, το Επιμελητήριο Καβάλας, την Περιφέρεια ΑΜΘ και το Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ ΑΜΘ.

Στην επίσκεψη συμμετείχαν οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου με συνοδεία καθηγητών.

Οι μαθητές υπό την επίβλεψη των εθελοντών μπήκαν στο εκθεσιακό κέντρο  όπου επισκέφθηκαν τα περίπτερα, στα οποία εκτίθεντο εργασίες των φοιτητών.

Μερικές εργασίες που παρουσιάστηκαν στο Φεστιβάλ είναι:

1.  Robot Ζαχαροπλάστης
  2. Maria – ΤοΈξυπνοΡομπότ
  3. Bionic Hand
  4. Φειδίας - 3D Printer
  5. Μηχανικό Υπόγειο Παρκινγκ Περιστρεφόμενης Κλειστής Διαδρομής
  6. iGreenie - Το Έξυπνο Θερμοκήπιο
  7. Εκπαιδευτική μακέτα «Το πρώτο μου ρομποτικό όχημα»
  8.  Πειραματικό σύστημα μέτρησης για το ανθρώπινο σώμα
  9. Εκπαιδευτικό σύστημα δυναμικού περιεχομένου εκπαιδευτικού …

Τα παιδιά συζήτησαν μαζί τους  και γνώρισαν έτσι ένα διαδραστικό χώρο μάθησης και διασκέδασης.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν παρουσίασεις με θέματα «Εκπαιδευτική Ρομποτική: Μια καινοτόμα μαθησιακή μέθοδος» και «Ο υπολογιστής Arduino».

Οι μαθητές παρακολούθησαν με προσοχή τις καινοτόμες εργασίες των φοιτητών και τις ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις των καθηγητών,  εμπνεύστηκαν από τον υπέροχο κόσμο της τεχνολογίας και είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν όραμα για μάθηση.