Healthy, Fit and never quit! Erasmus+Υγιεινές συνταγές και logo από μαθητές του 7ου Γυμνασίου

Στο πλαίσιο των δράσεων από τη συμμετοχή του 7ου Γυμνασίου στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ Healthy, Fit and never quit! οι μαθητές του σχολείου μας έγραψαν πολύ νόστιμες υγιεινές συνταγές για να παρουσιαστούν στην πρώτη συνάντηση των συμμετεχουσών χωρών, η οποία θα γίνει 1-7 Μαΐου 2022, στην πόλη Huckelhoven της Γερμανίας.

Οι συνταγές μαζεύτηκαν, μεταφράστηκαν και επιλέχτηκαν, με την επιμέλεια της κ. Σωτηρέλη, οι τέσσερις καλύτερες, μία από τις οποίες θα μαγειρευτεί με τους εταίρους μας στη Γερμανία.

Οι συνταγές που στείλαμε βρίσκονται στην παρακάτω παρουσίαση, η οποία περιέχει και τα ονόματα των μαθητών που έγραψαν τις συνταγές. Νικήτρια συνταγή για να μαγειρευτεί είναι αυτή της Δίελα Ιόλης, “Zucchini balls with feta cheese and tzatziki”.

Πολύ όμορφα είναι και τα logo που ζωγράφισαν οι μαθητές μας, τα οποία θα διαγωνιστούν κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του σχολείου με άλλα logo για να βγει αυτό που θα αντιπροσωπεύει το πρόγραμμα “Healthy, Fit and never quit”.