«Πούλι μ΄, η πείνα σκύλ΄ υιός έν» – Σχολική εφημερίδα – Αφιέρωμα στον Πόντο

Μαθητές του 7ου Γυμνασίου δημιούργησαν, με τη βοήθεια του κ. Σταυράκη, σχολική εφημερίδα – αφιέρωμα στον Πόντο με τίτλο: «Πούλι μ΄, η πείνα σκύλ΄ υιός έν». Οι ανέκδοτες μαρτυρίες προσφύγων από τον Πόντο που κατέγραψαν οι μαθήτριες των τμημάτων Β2 και Β3 Νίκη Παπαζήση, Μαρία Σωτηρέλη, Μαρία Χάσπαρη, Ειρήνη Καραγκιαούρη και Νεφέλη Βάσσιου είναι εξαιρετικές και πολύ συγκινητικές. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλες τους!

Οι μαθητές που εργάστηκαν είδαν τις ομοιότητες που βιώνουν οι σημερινοί πρόσφυγες με όσα έζησαν οι παππούδες τους και όσοι τους εξιστόρησαν γεγονότα. Κατά τη διάρκεια των εργασιών, όλοι οι συμμετέχοντες κατάλαβαν πόσο σημαντική είναι η συμπερίληψη για να μπορέσει κάποιος να συνεχίσει να ζει.

Η μαθητική δημιουργία πήρε μέρος στον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Ποντιακός Ελληνισμός, μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον». Ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες!