Επιμόρφωση – Διάχυση αποτελεσμάτων του Erasmus+ KA1 στη Μάλτα

Τη Δευτέρα 30 Μαΐου, σε αίθουσα του σχολείου, οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι συμμετείχαν στην κινητικότητα Erasmus+ ΚΑ1 στη Μάλτα με θέμα «Creativity and Interculturality- Harness the power of creativity through intercultural exchange in the classroom» ενημέρωσαν τους συναδέλφους τους για τα αποτελέσματα της επιμόρφωσής τους. Αναφέρθηκαν στις βιωματικές παιδαγωγικές μεθόδους τις οποίες προσέγγισαν στη διάρκεια του σεμιναρίου στη Μάλτα, στο θεωρητικό υπόβαθρο που τις διέπει, καθώς και στην πολιτιστική πλευρά της επίσκεψης τους στη Βαλέτα.

Έγινε ενημέρωση για το πώς λειτουργούν άλλα σχολεία στο εξωτερικό και πώς εφαρμόζεται σε αυτά η βιωματική μάθηση και ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση με τους συναδέλφους και ανταλλαγή απόψεων για το πώς οι δράσεις αυτές μπορούν να εφαρμοστούν μέσα στη σχολική τάξη και να φέρουν τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα.

Δείτε περισσότερα στην ιστοσελίδα της κινητικότητας: