“Το Μικρό Αναγνωστικό”

Μία ακόμη δράση των μαθητών του 7ου Γυμνασίου που έγινε τον Απρίλιο του 2022 γέμισε χαρά και συγκίνησε!

Οι μαθητές της Α’  και Β’  Γυμνασίου Βάσσιου Μιχαέλα Νεφέλη, Καρκαλίδη Σταυρούλα, Σωτηρέλη Μαρία, Τσίγκα Νίκη, Χαϊντάρι Κλάιντι, έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα “Σχολεία για  Όλους» και δημιούργησαν υπέροχα σχέδια με έννοιες και καθημερινά αντικείμενα, στα οποία στη συνέχεια, με την καθοδήγηση και βοήθεια του κ. Σταυράκη Σταύρου, εκπαιδευτικού Γερμανικών, πρόσθεσαν την αντίστοιχη ελληνική και περσική λέξη. Το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ όμορφο αναγνωστικό για τους μαθητές του σχολείου μας και όχι μόνο που έχουν αφγανική προέλευση. Στο τέλος του αναγνωστικού υπάρχει και στις δύο γλώσσες ένας “Μικρός οδηγός σχολικής επιβίωσης”!

Όπως αναφέρει ο υπεύθυνος σχεδιασμού και έκδοσης, κ. Σταυράκης, “Το Μικρό Αναγνωστικό αποτελεί ένα μικρό καλωσόρισμα για τα παιδιά που τα κυνήγησε ο πόλεμος στις αυλές των σπιτιών τους και ψάχνουν το καταφύγιο που θα ζήσουν τα δικά τους όνειρα.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους!