Το πείραμα του Ερατοσθένη

Και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στην πανελλήνια δράση με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης».

Το πείραμα πραγματοποιήθηκε την ημέρα της εαρινής ισημερίας, δηλαδή την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024. Την 4η διδακτική ώρα, οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου, με την επίβλεψη των καθηγητριών Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών, έστησαν τους γνώμονες τους στην  αυλή του σχολείου και κατέγραψαν σε τακτά διαστήματα την σκιά του γνώμονα στο έδαφος. Όταν ο Ήλιος έφτασε στο μέγιστο ύψος της τροχιάς του, τότε οι σκιές έγιναν ελάχιστες και οι μαθητές μέτρησαν αυτή τη φορά το μήκος της σκιάς. Η μέτρηση αυτή, σε συνδυασμό με την μέτρηση του ύψους του γνώμονα οδηγεί στον υπολογισμό του Γεωγραφικού Πλάτους του τόπου μας γιατί την ημέρα της Ισημερίας αυτό ταυτίζεται με τη γωνία που σχηματίζουν οι ακτίνες του Ήλιου με τον γνώμονα.