Διαγωνισμός ζωγραφικής με θέμα το 1821

Στα πλαίσια του εορτασμού της 25ης Μαρτίου διοργανώθηκε ενδοσχολικός διαγωνισμός προσωπογραφίας των ηρώων του 1821. Η συμμετοχή των μαθητών/τριων ήταν αξιοθαύμαστη. Περισσότερα από 50 έργα κόσμησαν την αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου την ημέρα της γιορτής και δόθηκε η ευκαιρία στα παιδιά με βιωματικό τρόπο να μάθουν ότι η ιστορία έχει πρόσωπο και να γνωρίσουν τους ήρωες και τις ηρωίδες που έδωσαν την ψυχή και τη ζωή τους για τον ιερό αγώνα των Ελλήνων.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που με πολύ προθυμία, ενθουσιασμό και μεράκι συμμετείχαν στον διαγωνισμό. Συγχαρητήρια στην κ. Κουκμά Έφη, καθηγήτρια Kαλλιτεχνικών του σχολείου μας, που ανέδειξε την προσπάθεια των μαθητών και τους δίδαξε τεχνικές για να βελτιώσουν τα έργα τους, καθώς και στην κ. Μανθάκη Χρύσα που βοήθησε στην διοργάνωση.

Σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν δόθηκε αναμνηστικό δώρο, ιδιαίτερα όμως βραβεύτηκαν τα τρία αρτιότερα έργα.

Τα βραβεία πήραν:

1ο βραβείο Καπανταϊδάκης Ιωάννης Γ3 για το σκίτσο του Μάρκου Μπότσαρη.

2ο βραβείο Χαϊντάρι Κλάιντι Γ3 για το σκίτσο του Μακρυγιάννη.

3ο βραβείο Πούγγουρα Αντιγόνη Β2 για την προσωπογραφία του Μπότσαρη.

Δείτε παρακάτω τα σκίτσα όλων των παιδιών που συμμετείχαν