Όταν τα παιδιά πειραματίζονται με τα Χαϊκού και ο Καβάφης συναντά το Σεφέρη

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Λογοτεχνίας της Γ’ Γυμνασίου όπου παρουσιάζονται τα Χαϊκού ποιήματα του Γεώργιου Σεφέρη, οι μαθητές και μαθήτριες έκαναν τους δικούς τους πειραματισμούς και συνέθεσαν μοναδικά ποιήματα ακολουθώντας τη δομή ενός Χαϊκού, είδους ποιήματος που είναι χαρακτηριστικό της Γιαπωνέζικης Λογοτεχνίας.

Οι μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων ένταξης Γ1 και Γ2 μελέτησαν τη γιαπωνέζικη ποίηση, αξιοποίησαν το ποίημα του Καβάφη «Όσο μπορείς» και εμπνευσμένοι από τις δικές τους εμπειρίες και βιώματα συνέθεσαν τα δικά τους ποιήματα για να αποτυπώσουν στο χαρτί σκέψεις και συναισθήματα.

Στο ταξίδι αυτό τους καθοδήγησε η καθηγήτρια Φιλόλογος κ. Γερμανού Γεωργία που τους έδωσε την απαραίτητη πρώτη ύλη και το κίνητρο που πυροδότησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους.