Εργασίες μαθητών του 7ου Γυμνασίου Καβάλας στο πλαίσιο του Εορτασμού των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση

Πολλοί μαθητές του 7ου Γυμνασίου Καβάλας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των εκπαιδευτικών τους και δημιούργησαν εργασίες στο πλαίσιο του Εορτασμού των 200 ετών από την Ελληνική Επανάσταση. Παρακάτω παρατίθενται οι εργασίες. Τρεις από τις τις εργασίες- “Τα όπλα του 1821” του Νικολάου. Ν, “Οι Φιλέλληνες” των Οφρυδοπούλου Μ., Καλογερίδη Α. και “Φιλέλληνες” των Βρανά Ε., Γινικοπούλου Β. και Λυκάκη Η.- θα παρουσιαστούν κατά την τριημερίδα / δράση του ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ με θέμα “Διακόσια Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση (1821-2021): Μνήμες και “εικόνες” από το παρελθόν υπό το πρίσμα του παρόντος και με το βλέμμα στο μέλλον” στις 31 Μαΐου και 1-2 Ιουνίου.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας.

“ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΟΥ 1821”- του μαθητή ΝΙΚΟΛΑΟΥ Ν.

“ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821”- της μαθήτριας ΜΑΚΡΟΓΙΑΝΝΙΔΟΥ Ζ.

“ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821”- του μαθητή ΝΙΚΟΛΑΟΥ Ν.

“ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ”- των μαθητριών ΚΑΛΟΓΕΡΙΔΗ Α. ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΥ Μ.

“Η ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΤΟΥ ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ”- των μαθητριών ΒΡΑΝΑ Ε., ΓΙΝΙΚΟΠΟΥΛΟΥ Μ., ΛΥΚΑΚΗ Η.

ΙΕΡΟΣ ΛΟΧΟΣ-  ΕΡΓΑΣΙΑ του εκπαιδευτικού ΣΤΑΥΡΑΚΗ Σ.

“ΚΑΝΑΡΗΣ”- της μαθήτριας ΣΠΥΡΟΓΛΟΥ Α.

“ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ”- της μαθήτριας ΧΡΥΣΟΧΟΟΥ Α.

Η ΜΑΧΗ ΣΤΟ ΧΑΝΙ ΤΗΣ ΓΡΑΒΙΑΣ- του μαθητή ΚΟΥΤΛΑ Γ.

ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ- των μαθητριών ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΥ Κ., ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ Κ.

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ-  του μαθητή ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ Β.

ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ-  των μαθητριών ΚΑΡΑΚΟΛΙΔΗ Α., ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Α.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την εργασία που δημιουργήθηκε από τις μαθήτριες της Γ3 τάξης του 7ου Γυμνασίου Καβάλας, Μαρία Οφρυδοπούλου και Αρετή Καλογερίδη  σε βίντεο. Οι μαθήτριες επέλεξαν να μεταφράσουν το έργο τους, ώστε να μπορέσουν και άτομα που δε γνωρίζουν την Ελληνική γλώσσα να πληροφορηθούν το θαυμάσιο έργο των Φιλελλήνων κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης.